Ana sayfa Gündem Ordu’da şiddetli rüzgar çatıları uçurdu

Ordu’da şiddetli rüzgar çatıları uçurdu

109
0

Ordu’nun Akkuş ilçesinde etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle bazı evlerin ve bir okulun çatısı uçtu.

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe genelinde akşam saatlerinde şiddetli rüzgarın etkili olduğunu söyledi.

Şiddetli rüzgarın yaklaşık bir saat sürdüğünü belirten Demirci, “Şiddetli rüzgar nedeniyle Seferli Mahallemizdeki bir ortaokulun çatısı tamamen uçtu. Bunun yanı sıra Seferli Mahallesi’nde 7, Alan Mahallesi’nde 6, Kuşçulu Mahallesi’nde 3 ve Orta Bölme Mahallesi’nde 1 olmak üzere 17 evin çatısı uçarak zarar gördü.” diye konuştu.

Demirci, ilçede bir otomobilin de çatı düşmesi sonucu ağır hasar gördüğünü kaydetti.

Zararların karşılanması için çalışmaların hızlıca başladığını aktaran Demirci, vatandaşların oluşabilecek yeni afetlere karşı önlem almasını istedi.

Yarım saatte metrekareye 140 kg yağış düştü

Ordu’da etkili olan sağanak nedeniyle metrekareye 140 kilogram yağış düştüğü, Büyükşehir Belediyesinin 60 su baskını ihbarının tamamına müdahale ettiği bildirildi. 

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, akşam saatlerinde Altınordu ve Fatsa ilçelerindeki su baskınlarına hızlı şekilde müdahalede bulunulduğu belirtildi. 

Hızlı müdahaleyle muhtemel olumsuzlukların önüne geçildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Fırtına şeklinde yarım saat süren ve metrekareye 140 kilogram olarak gerçekleşen aşırı yağış, Altınordu ve Fatsa ilçelerinde etkili oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi ekipleri, meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek için tüm imkanlarını seferber etti. Tıkanan rögarlar, vidanjör ve motopomplar ile hızlı şekilde açılırken su baskınına uğrayan ev ve iş yerlerine gecikmeden müdahale edildi. Altınordu ilçesinde 60 su baskını ihbarı gelirken İtfaiye Daire Başkanlığınca 51 personel, 20 motopomp ve 6 dalgıç pompa ile tamamına müdahale edildi.”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğünce (OSKİ) de 45 personel, 3 vidanjör, 2 kuka, bir ekskavatör ve 5 hizmet aracıyla dere “baskları” ve yağmur suyu giderlerine hızlı şekilde müdahale edildiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Parklar ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, 9 personel, bir iş makinesi ile genel temizlik çalışması yaparken Ulaşım Dairesi Başkanlığı da 22 iş makinesi, 45 personel ile kapalı yolların açılması ve dere ağızlarına müdahale etti. Toplam 150 personel, 20 motopomp, 6 dalgıç pompa, 3 vidanjör ve kombine kuka, 24 iş makinesi, 5 hizmet aracı ile aşırı yağışa müdahale ederek vatandaşların mağduriyetini gideren Ordu Büyükşehir Belediyesi, tüm ekiplerini 24 saat esaslı hazırda tutuyor.” 

Bu arada, Türk Kızılay Fatsa Şubesi ekiplerince ilçeye fındık hasadı için gelen mevsimlik tarım işçilerine çadır dağıtıldı.

Bazı ilçelerde metrekareye 66,8 kg yağış düştü

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Altınordu, Akkuş, Çaybaşı, Fatsa, Perşembe ve Ünye ilçelerinde dün sağanak ve şiddetli rüzgarın etkili olduğu belirtildi.

Bazı ilçelerde metrekareye 66,8 kilogramı bulan yağış düştüğüne işaret edilen açıklamada, Altınordu ilçesi Kayabaşı Mahallesi 1358. Sokak’ta yolda meydana gelen çökmeye ekiplerce müdahale edildiği kaydedildi.

Kumbaşı, Şarkiye, Selimiye, Yenimahalle, Akyazı, Şirinevler ve Kumbaşı mahallelerinde rögarların taşması sonucu su birikmesi, bazı ev ve iş yerlerinde su baskını yaşandığı ifade edilen açıklamada, Akkuş ilçesi Seferli Mahallesi’nde 1 ortaokul ve 6 evin çatısında, Alan Mahallesi’nde 6 evin çatısı ve 1 araçta, Kuşçulu Mahallesi’nde 3 evin çatısında hasar oluştuğu, Merkez Mahallesi’nde ise 1 evi su bastığı bildirildi.

Çaybaşı ilçesi Namazlı, Kargalı, Akbaba grup yolu, Tekke, İçeribükü, Gürcek, Çağlayan, Çandır, Cevizliyatak, Akkaya, Çay, Çayır, Çınar, Boroz, Kurudere mahalle yollarındaki heyelanlara ekiplerce müdahale edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Fatsa ilçesinde Korgan çıkış yolunda mevsimlik fındık işçilerinin olduğu bölgede su baskını yaşandığı ihbarı yapıldı. Belediye ekiplerince buralara müdahale edildi. Ayrıca Reşadiye, İnönü, Sakarya, Yeni Kumru, Fiskobirlik, Sevgi, Beyazıt, Liman caddelerinde aşırı yağış sonucu su birikmesi meydana geldi. Perşembe ilçesinde de Efirli Mahallesi Oğmaca Köprüsü’nde 2 kişinin araçta mahsur kaldığı ihbarı yapıldı. İtfaiye ve AFAD ekiplerince olaya müdahale edilerek, mahsur kalanlar kurtarıldı. Soğukpınar Mahallesi Dere Camisi mevkisinde 5 çocuk, 12 mevsimlik işçi olmak üzere 17 kişinin mahsur kaldığı ihbarı yapıldı. AFAD, itfaiye ve jandarma ekiplerince olaya müdahale edilerek, işçiler kurtarıldı.”

Ünye ilçesinde de çeşitli sokak ve caddelerde aşırı yağış sonucu su baskınları yaşandığı bildirilen açıklamada, Akkuş, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Mesudiye ve Fatsa ilçelerindeki bazı mahallelerde enerji kesintileri meydana geldiği, yıkılan direk ve hasar gören elektrik telleriyle ilgili çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Vali Seddar Yavuz’un, yaşanan kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı gerekli önlemlerin alınması konusunda ilgili tüm kurumları talimatlandırdığına işaret edilen açıklamada, ekiplerin hazır bekletildiği ve meydana gelen olaylara müdahale edildiği vurgulandı.



Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.