Ana sayfa Dünya İran’dan nükleer anlaşmadan ayrılma tehdidi

İran’dan nükleer anlaşmadan ayrılma tehdidi

88
0

İran’ın başkenti Tahran’daki Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenleyen ülkenin Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin dış politikasını, nükleer anlaşmanın geleceğini ve ABD tarafından yaptırım listesine alınmasını değerlendirdi. 

Zarif, Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşma konusundaki sözlerini yerine getirmemesi halinde İran’ın ABD yaptırımlarına karşı nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltma adımlarını sürdüreceğini belirtirken Avrupa’ya anlaşmayı koruma çağrısında bulundu.

Nükleer anlaşmanın ortadan kalkması halinde İran’ın atacağı adımlara ilişkin uyarıda bulunan Zarif, “Anlaşma korunamazsa nükleer programımızı nükleer anlaşma öncesinden çok daha geniş seviyede yürütebiliriz.” dedi.

“ABD yönetiminde bazıları diplomasinin düşmanıdır”

ABD’nin kendisine yönelik yaptırımlarına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Zarif, “Bana yaptırım uygulamalarının tek nedeni benim İran halkının sözcüsü olmam. ABD yönetiminde bazıları diplomasinin düşmanıdır.” ifadelerini kullandı.

Geçen ay New York ziyareti sırasında ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmek için Beyaz Saray’a davet edildiğine ilişkin iddiayı doğrulayan Zarif, “New York’ta bulunduğum sırada daveti reddetmem halinde 2 hafta sonra yaptırım listesine alınacağım söylendi ancak ben reddettim.” diye konuştu.

“ABD’de devrim mi oldu ki onlarla tekrar müzakere edelim”

İran’ın ABD ile müzakere etmeyeceğini belirten Zarif, şunları kaydetti:

“Nükleer müzakereler sırasında tarihte ABD ile en uzun müzakereleri biz yürüttük. Bir hükümet değişikliği nedeniyle onlarla tekrar müzakere edemeyiz. ABD’de devrim mi oldu ki onlarla tekrar müzakere edelim? ABD müzakere iddiasında bulunamaz çünkü müzakere masasını kendileri terk etti. Müzakere konusunda doğru sözlü olmadıklarını İran’ın Büyük Devrim Rehberi (İran lideri Ayetullah Ali Hamaney) ve Dışişleri Bakanına yaptırım getirerek ispat ettiler.”

Zarif, “Biz ekonomik terörizmi kabul etmiyoruz ve ekonomik teröristlerle müzakere etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle bölgesel sorunları çözmek için görüşmelere hazır olduklarını söyleyen Zarif, “Komşularımız ve dostlarımızla müzakereye her zaman hazırız ve bu stratejimizi sürdüreceğiz.” dedi.

ABD’nin Basra Körfezi’nde koalisyon oluşturma çabası

ABD’nin uluslararası alanda izlediği tek taraflı politikalar nedeniyle kendini izole ettiğini savunan İran Dışişleri Bakanı, “ABD bugün dünyada yalnız kalmıştır ve artık birçok alanda süper güç rolünü oynayacak kapasitede değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Zarif, Washington’un Basra Körfezi’ndeki seyrüsefer güvenliğini sağlamak için uluslararası koalisyon oluşturma girişimlerine ilişkin ise, “ABD istediği koalisyonu kuramadı. Dostları dahi ABD ile aynı koalisyonda bulunmaktan utanç duyuyor.” yorumunu yaptı.

“İngiltere ekonomik terörizmin ortağıdır”

Konuşmasında İngiltere ile yaşanan tanker krizine de değinen Zarif, “İngiltere’nin Cebelitarık’taki eylemi deniz korsanlığıdır. Alıkonulan tanker, yaptırım uyguladıkları ülkeye (Suriye) gitmiyordu.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiltere’yi Tahran’a karşı izlediği politikalarla “ABD’nin ekonomik terörizminin ortağı” olmakla suçladı.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.