Ana sayfa Dünya Nijerya’da serbest bırakılan Türk gemiciler Abuja Büyükelçiliğinde

Nijerya’da serbest bırakılan Türk gemiciler Abuja Büyükelçiliğinde

69
0

Nijerya’da kurtarılan 10 Türk gemici, Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliğine getirildi. 10 mürettebatı Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Melih Ulueren ve büyükelçilik yetkilileri karşıladı.

Ulueren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız dün geceyi güneyde geçirdiler. Sel olduğu için havaalanına ulaşamadılar ama bu sabah ulaştılar ve Abuja’ya geldiler.” dedi.

Ulueren ayrıca, “Gelmelerini görmekten dolayı çok sevindik. Yarın sabah da Kurban Bayramı’nda Türkiye’ye gidecek olmaları bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Kurtarılan mürettebatın isimlerinin, Hüseyin Zabun, Hakan Çakar, Serdar Çetinkaya, Ersin Yılmaz, Mücahid Şener, Hasan Hüseyin Karakurt, Ümit Tokgöz, Tezcan Selçuk, İbrahim Arsoy ve Cumhur Akpınar olduğu aktarıldı.

Gemicilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilirken, 10 kişinin başkent Abuja’daki resmi işlemlerin ardından sabah saatlerinde Türkiye’ye dönmeleri bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan telefon

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Ulueren aracılığıyla Türk gemicilerle telefonda görüştü.

Görüşmede gemicilere, “Geçmiş olsun” dileklerini ileten Çavuşoğlu, “İnşallah Rabb’im bir daha böyle bir şeyi başımıza getirmez. Süreci bizzat yakından takip ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da yakından takip etti.” dedi.

Çavuşoğlu, daha önce Nijerya’da kaçırılan 4 Türk vatandaşının da kurtarıldığını hatırlatarak, “Sizler de kurtuldunuz ve inşallah ailelerinize kavuşursunuz. Çok geçmiş olsun. Hayırlı yolculuklar, bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaptan Arsoy’un evinde çifte bayram

Öte yandan, kaptan İbrahim Serkan Arsoy’un Çanakkale’deki babaevinde adeta çifte bayram sevinci yaşanıyor.

Gelibolu ilçesinde yaşayan kaptan Arsoy’un babası Abdurrahman Arsoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, müjdeli haberi oğlunun çalıştığı şirketten aldıklarını belirterek, “Dün sabah şirketten aradılar ve bugün için kesinlikle çocukları alacaklarını, güvenli bir yere götüreceklerini ve daha sonra eğer müsait olursa Türkiye’ye göndereceklerini söylediler. Yarın saat 08.00 gibi uçak İstanbul’a inecekmiş, biz bu akşam onları karşılamaya gidiyoruz, çok mutluyuz.” diye konuştu.

Anne Türkan Arsoy da oğullarına kavuşmayı dört gözle beklediklerini dile getirerek, “Bugünlerimize şükürler olsun. Bize üzüntülü zamanımızda destek olan komşularımıza ve eş dost herkese çok teşekkür ediyorum. Dualarıyla, arka çıkmalarıyla destek oldular. Allah sağ salim oğluma kavuşmayı nasip etsin.” şeklinde konuştu.

Nijerya açıklarında silahlı kişiler, 13 Temmuz akşamı 18 Türk’ün bulunduğu Türk bandıralı Paksoy-I adlı kargo gemisine saldırarak 10 gemiciyi kaçırmıştı.

Kaçırılan 10 mürettebat 9 Ağustos Cuma günü serbest bırakılmıştı.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.