Ana sayfa Dünya Hindistan’dan Cammu Keşmir’de ’50 bin kişiye kamuda istihdam’ planı

Hindistan’dan Cammu Keşmir’de ’50 bin kişiye kamuda istihdam’ planı

82
0

Yeni Delhi yönetimince geçen sene Cammu Keşmir Valisi olarak atanan Satya Pal Malik, Srinagar’da düzenlenen konferansta, hükümetin, birkaç ay içinde eyalet genelindeki kamu kurumlarında 50 bin boş kadroyu doldurmayı planladığını belirtti. 

Hükümetin, bölgedeki elma üreticilerine 700 milyon dolarlık desteğe hazır olduğu bilgisini de veren Malik, yetkililerin, bu adımla elma bahçelerinin kritik öneme sahip olduğu bölgede ekonomiye katkı sunmayı hedeflediğini aktardı.

Paramilis güçler, halka bilye atar tabancayla müdahale etti

Press Trust of India haber ajansına göre, Malik, konuşmasında, bölgedeki paramilis güçlerin protesto gösterilerinde halka bilye atar tabancayla müdahale ettiğini doğruladı.

Malik, Cammu Keşmir‘deki durumun yakında normale döneceğine ve eyaletin 10 bölgesinde mobil telefon hizmetlerinin düzeltileceğine işaret etti.

Hindistanlı yetkililer, eyaletin özel statülü yapısının ortadan kaldırılmasını Cammu Keşmir’in ekonomik potansiyelini artırmanın bir yolu olarak nitelendirirken, bu kapsamda bölgede uluslararası yatırım zirvesi yapmayı planlıyor.

Cammu Keşmir halkıysa, eyaletin özel statüsünün iptal edilmesinin ekonomiyle ilgisi bulunmadığını ve Hindistan hükümetinin saldırgan politikası olduğunu değerlendiriyor.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.