Ana sayfa Yaşam Ev kadınları belediye projeleriyle aile ekonomilerini güçlendiriyor

Ev kadınları belediye projeleriyle aile ekonomilerini güçlendiriyor

77
0

Iğdır‘da Tuzluca Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında ilk olarak kadınların evlerinde ürettikleri reçel, tandır ekmeği ve süt ürünlerini satabilmeleri için pazar imkanı oluşturuldu.

Bu sayede el emeği göz nuru ürettikleri yöresel ürünlerini satarak aile ekonomilerine katkı sağlayan kadınlar, ayrıca belediye tarafından 5 bin metrekare alanda oluşturulan serada istihdam ediliyor.

Kooperatif kurulması için çalışma başlatıldı

Belediye tarafından kadınların iş hayatında daha çok yer alarak kazanç sağlamaları için kooperatif kurulması yönünde çalışma yürütülüyor.

Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye olarak kısa, orta ve uzun vadede geliştirdikleri projelerle ilçenin kalkınmasının yanında ev kadınlarının da istihdam edilmesi konusunda çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.

İlçe olarak ülkenin kalkınmasından katkıda bulunmak amacında olduklarını ifade eden Türkan, şöyle konuştu:

“Bu manada kısa vadeli projelerde özellikle ev kadınlarının istihdama kazandırılmasını ve kadınların mali, ekonomik olarak desteklenmesini planlamıştık. Bu hedefe yönelik Tuzluca Çalışkan Kadınlar Projesi’nin yapılanmasını kurduk ve kadınlarımızı destekledik. Projeyle kadınların evlerinde ürettikleri, tandır ekmeği, reçel, peynir ve bahçelerinde ürettikleri sebze ve meyvelerin satışı konusunda destek verdik. Bununla birlikte ilçe girişine bir sera alanı kurduk. Bu serada 12 kadınımızı istihdam ediyoruz.”Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.