Ana sayfa Dünya ‘Tunus dünyaya açık kalacak’

‘Tunus dünyaya açık kalacak’

62
0

Tunus Yüksek Seçim Komisyonunun (YSK)  cumhurbaşkanlığı seçimin 1. turunun sonuçlarını duyurmasının ardından, cumhurbaşkanı adayı Kays Said, seçim propagandasını yürüttüğü merkezde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Said, “Herkes, coğrafi konumumuzu ve tarihimizi bildiğimiz konusunda emin olsun. Halka saygı duyulmasını ve onların egemen olmasını istiyoruz. Kendi devletimizin efendileri olmak istiyoruz. Hiç bir kimseye düşmanlık yapmayacağız. Ülkenin tüm bileşenleri ve çeşitlilikleriyle Tunus için çalışacağız. Tunus dünyaya açık kalacak.” dedi.

Seçim propagandasına da değinen Said, seçim çalışmalarını hiç bir taraftan finansman almadan gönüllü gençlerle yürüteceğini kaydetti.

Said, “Hiç bir kimseden finansman kabul etmeyeceğiz. Kamu finansmanını da kabul etmeyeceğiz. Seçim kampanyamız, kısıtlı şahsi imkanlarıyla katkıda bulunan gönüllüler üzerine kurulu” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayı Said, birinci turda sandığa gitmeyen vatandaşlara ikinci turda ellerini vicdanlarına koyarak oy kullanmaları çağrısında bulundu.

Ülkede herkesin kendisine yer bulacağı yeni bir gelecek umut ettiğini belirten Said, artık kim olursa olsun hiç kimsenin dışlanmasına veya ötekileştirilmesine yer olmadığını dile getirdi.

İkinci turda hiç bir partiyle ittifak yapmayacağını vurgulayan Said, “Dava, ulusal proje davasıdır. Onu desteklemek isteyen olursa memnuniyet duyarız. Dünya yeni bir aşamaya giriyor. ‘Halk İstiyor’ sloganı en büyük başkentlerde tekrarlandı. Eğer bir parti varsa o da içişleri bakanlığından vizesi olmayan Tunus Halk Partisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tunus Cumhurbaşkanlığı 1. tur seçim sonuçları

Cumhurbaşkanı seçiminde 18,4 oy oranıyla bağımsız aday Anayasa Profesörü Kays Said ve yüzde 15,6 oy oranıyla tutuklu medya patronu Nebil Karvi’nin ikinci tur için yarışacağı açıklanmıştı.

Nahda Hareketi’nin adayı Abdulfettah Moro oyların yüzde 12,9’unu elde ederek yarış dışında kalmıştı.

YSK, seçime yurt içindeki katılım oranının yüzde 45,02, yurt dışından katılımınsa yüzde 19,7 olduğunu duyurmuştu.

Tunus, 6 Ekim’de de parlamento seçimleri için sandığa gidecek.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.