Ana sayfa Ekonomi Niğde elması ihracatında hedef 10 bin ton

Niğde elması ihracatında hedef 10 bin ton

77
0

Niğde‘de bu yıl yaklaşık 430 bin ton rekolte beklenen elmada, 10 bin ton ihracat hedefleniyor.

Hasadına yeni başlanan ve üretimde Türkiye’de üçüncü sırada yer alan Niğde elması, rengi, tadı, aroması ve kalitesiyle ön plana çıkıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, AA muhabirine, Türkiye’nin en kaliteli elmasının Niğde’de yetiştirildiğini belirterek, “Bize geri dönüşler bu şekilde ifade ediliyor. 2019 yılı için 430 bin tona yakın rekolte bekliyoruz. 2018’de ilimizden ihracat bin 500 ton civarındaydı. Bu yıl ihracatımız 6 bin tona yaklaştı. İnşallah 10 bin tonun üzerinde ihracatla sezonu kapatacağız. Bu ilimiz açısından çok ciddi bir rakam.” diye konuştu.

Baş, Niğde’nin elma üretimi için çok uygun olduğunu dile getirerek, “Soğuk hava depolarımız, paketleme, tasnif, boylama tesislerimiz, bakanlığımızın destekleriyle hızla faaliyete geçtiği için Niğde pazar konumuna geldi. Türkiye’deki elma üst fiyatı Niğde’den belirleniyor. Niğde’nin fiyatına göre diğer bölgeler, daha altlardan fiyat belirliyor.” dedi.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.