Ana sayfa Gündem Cuma namazı salgın sonrası ilk kez kılındı

Cuma namazı salgın sonrası ilk kez kılındı

47
0

Cuma namazı salgın sonrası ilk kez kılındı

Cuma namazı salgın sonrası ilk kez kılındı

Gaziantep’te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında toplu ibadete ara verilmesinin ardından ilk cuma namazı, belirlenen camilerde kılındı. Çok sayıda vatandaş, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) yerleşkesinde bulunan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda belirlenen kurallar çerçevesinde cuma namazı kıldı. ( Mehmet Akif Parlak – Anadolu Ajansı )

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında camilerde ara verilen cemaatle ibadet, bugün kılınan cuma namazıyla tekrar başladı. 

Vatandaşlar, birçok kentte belirlenen cami ve mescidlerde sosyal mesafe kuralına uyarak namazlarını eda etti. 

Kayseri, Kırıkkale, Sivas, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Niğde’de Kovid-19 tedbirleri kapsamında cemaatle ibadete ara verilen camiler, cuma namazının kılınmasıyla yeniden cemaatine kavuştu.

Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Kilis ve Adıyaman’da da yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında yaklaşık 2,5 ay sonra cuma namazı kılındı.

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarhisar’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında toplu ibadete ara verilmesinin ardından ilk cuma namazı, belirlenen yerlerde kılındı.

Vatandaşlar cami avluları, pazaryerleri ve statta cuma namazı kıldı

Antalya’da, salgınla mücadele normalleşme sürecinde camiler yeniden ibadete açıldı. Kepez ilçesindeki Ali Uyaroğlu Camisi’nde namaz öncesi Antalya Müftülüğü tarafından kurban kesildi, dua edildi. Cuma namazı öncesinde dezenfekte edilen camilerde görev alan polis ekipleri, vatandaşları maske takmaları ve sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı. Abdestlerini evlerinde alarak cami ve kapalı pazar yerlerine gelenlerin girişte ellerine dezenfektan sıkıldı, isteyenlere seccade ve maske dağıtıldı. Seccadelerini sosyal mesafe kuralına göre seren vatandaşlar, uzun bir süre sonra cemaatle namaz kılmanın mutluluğunu yaşadı. 

Alanya ilçesinde aralarında cami avluları, stat, okul ve meydanların da bulunduğu 85 noktada cuma namazı kılındı. 

Cuma namazı, salgın sonrası ilk kez kılındı

Muğla merkez ve ilçelerinde de önceden dezenfekte edilen camilerde görev alan polis ekipleri, namaz öncesi vatandaşları maske ve sosyal mesafe kurallarıyla ilgili uyardı. 

Isparta ve Burdur’da da abdestlerini evlerinde alan ve seccadelerini yanlarında getiren vatandaşlar, sosyal mesafe kurullarına uygun şekilde saf tuttu. 

Meclis’te salgın sonrası ilk cuma namazı

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kovid-19 ile mücadele önlemleri kapsamında 16 Mart’ta toplu ibadet ve faaliyetlere ara verilen camiler bugün cuma namazıyla cemaatine kavuştu.

Meclis Başkanlığınca namaz öncesinde Meclis Camisi’nde çeşitli önlemler alındı. Namaz için cami dışına kurulan minberden hutbe okunurken, bazı belediyeler de yağmura karşı önlem olarak çadır desteği verdi. 

Meclis Camisi’ne ibadete gelenlere tek kullanımlık seccade dağıtıldı. Vatandaşlar, fiziki mesafeyi dikkate alarak namazlarını eda etti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, eski bakanlar, bazı milletvekilleri cuma namazını Meclis Camisi’nde kıldı.

Kocatepe Camisi’nde salgın sonrası ilk cuma namazı kılındı

Başkentte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yaklaşık 2,5 aydır toplu ibadetin kısıtlanmasının ardından Kocatepe Camisi’nde ilk cuma namazı kılındı.

Şehrin farklı noktalarından gelen vatandaşlar, sosyal mesafe kurallarına uyarak camiye giriş yaptı. 

Tedbirlerin üst seviyede tutulduğu girişte dezenfekten kabini kuruldu. Güvenlik güçleri ve ekiplerce tedbirlerin yoğun şekilde uygulandığı camide görevliler, seccadesi bulunmayan vatandaşlara tek kullanımlık seccade ile maske dağıttı, dezenfektan sıktı.

Maske takan vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına uyarak cami içinde ve avlusunda saf tuttu. Cemaat, namaz sonrası görevlilerin uyarıları doğrultusunda çıkış yaptı.

İstanbul’daki camiler cuma namazı ile cemaatine kavuştu 

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kovid-19 önlemleri kapsamında 16 Mart’ta camilerde toplu ibadet ve faaliyetlere ara verilmesiyle tarihi bir sessizlik yaşayan İstanbul’un camileri, bugün kılınan cuma namazıyla yeniden cemaatine kavuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 18 Mayıs’ta düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından camilerde öğle ve ikindi vakitleri ile cuma namazlarının cemaatle kılınacağını açıklamasıyla İstanbul’da toplu ibadetler için avlusu ve çevresi uygun olan camiler belirlenerek Kovid-19 tedbirleri kapsamında hazır hale getirildi. 

Kentin farklı noktalarında bulunan birçok camide görevliler tarafından sürdürülen hazırlıklar cuma namazı öncesinde tamamlandı. Bu kapsamda camiler ibadete açılmadan önce dezenfekte edildi, bazı camiler ile çevreleri de ilçe belediye ekiplerince gül suyuyla yıkandı. 

İstanbul’daki ilçe belediyeleri, temizlik ve dezenfekte çalışmasının yanı sıra sosyal mesafe kuralına uygun olarak camilerin kapalı alanlarında, avlusunda, bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanların zeminlerinde işaretleme yaptı.

İstanbul’da salgının yayılımını önlemek için hayata geçirilen kurallar çerçevesinde hazırlıkların tamamlandığı camiler arasında, Süleymaniye Camisi, Sultanahmet Camisi, Beyazıt Camisi, Fatih Camisi, Hırka-ı Şerif Camisi, Mihrimah Sultan Camisi, Nuruosmaniye Camisi, Pertevniyal Valide Sultan Camisi, Yavuz Sultan Selim Camisi, Şehzadebaşı Camisi ve Eminönü Yeni Cami gibi selatin camiler ile Büyük Çamlıca Camisi de yer alıyor.

Fatih Camisi’nde namaz öncesi Fetih Suresi okundu

İstanbul’un önemli sembollerinden biri olan Fatih Camisi’nde cuma namazı öncesi, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü dolayısıyla Fetih Suresi okundu.

Fatih Belediyesi ekipleri tarafından vatandaşlara camiye girişleri sırasında tek kullanımlık seccade, maske, su ve dezenfektan dağıtıldı.

Salgın tedbirleri kapsamında şadırvanlara şerit çekilirken, tuvaletlerin de kullanıma kapalı olduğu görüldü.

Cami içerisinde ve bahçesinde sosyal mesafe kurallarına uygun işaretlerle belirlenen bölümlerde binlerce kişi saf tuttu. Kadınlar ise kendileri için özel olarak hazırlanan iç avluda namaz kıldı.

Namaz öncesi görevliler tarafından sosyal mesafe ve diğer önlemlere uyulması için zaman zaman anons yapıldı.

Eyüp Sultan Camisi’nde de sosyal mesafeye uyularak namaz kılındı 

Eyüpsultan Belediyesi ekipleri de Eyüp Sultan Camisi’nde, Eyüpsultan Meydanı’nda ve ilçede, cuma namazı kılınacak camilerde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştirdi.

Cuma namazının kılınacağı Eyüpsultan Meydanı, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından köpüklü sularla yıkanırken dezenfeksiyon ekibi ise ilaçlama yaptı.

Eyüp Sultan Camisi’nin içi de detaylı bir temizlik çalışmasının ardından dezenfekte edildi. Cami girişinde polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Eyüpsultan Belediyesine bağlı ekiplerce maskesi olmayanlara maske dağıtıldı. Öte yandan, avlu girişinde ekiplerce içeri girenlerin ateşinin ölçüldüğü görüldü. AA ekibi de Eyüp Sultan Camisi’nin minaresinden cami ve çevresini görüntüledi.

Avlunun kadınlara ayrılan bölümünde de cemaat sosyal mesafeyi koruyarak saf tuttu. Hutbede farz namazından sonra cemaatin sünnet namazlarını evlerinde kılmaları istendi. Bunun üzerine cemaat dua ettikten sonra avluyu boşalttı.

Kışlada salgın sonrası ilk cuma namazı kılındı

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta cemaatle vakit ve cuma namazlarının kılınmasına ara verilen camilerde cuma namazlarının kılınmasına başlandı. 

Bu kapsamda, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı yerleşkesindeki Mehmetçik Camisi’nde cuma namazı kılınması için gerekli önlemler alındı. 

Kışlada, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, rütbeli personel ve askerler, sosyal mesafe kurallarına uygun düzenlenen caminin bahçesinde namaz kıldı, dua etti.

Kovid-1 tedbirleri kapsamında toplu ibadetin kısıtlanmasının ardından Karadeniz Bölgesi’nde de ilk cuma namazı, Samsun, Tokat, Sinop, Çorum, Çankırı, Amasya, Kastamonu’da belirlenen camilerde eda edildi.

16 Mart’ta camilerde cemaatle ibadete ara verilmesinin ardından İzmir, Manisa, Denizli, Aydın ve Uşak’ta ilk kez cuma namazı kılındı. Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.