Ana sayfa Yaşam 16 yaşındaki Sinan’a bayram hediyesi ‘kalp’

16 yaşındaki Sinan’a bayram hediyesi ‘kalp’

121
0

Kalp yetmezliği tanısı konulan 16 yaşındaki Mardinli Sinan Çelik, Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilen kalp nakli ameliyatı ile sağlığına kavuştu. 

Mucizevi şekilde 1 ay içinde uygun kalbin bulunduğu Sinan’ın kalp nakli sürecinde Medipol Mega Üniversite Hastanesi konseyinde nakil yapacak Kalp Nakli Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Korhan Erkanlı, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Karaca, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Türkay Sarıtaş, Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Halil Türkoğlu, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Dr. Öğr. Üyesi Yahya Yıldız, Organ Nakli Koordinatörü Esin Gülkaya Anık yer aldı.

AA muhabirine bilgi veren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı ve Kalp Nakli Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Korhan Erkanlı, hastanın kardiyoloji ve diğer bölüm muayenelerinden sonra kalp nakli sürecini başlattıklarını bildirdi.

Nakil için öncelikle hastayı çok iyi bilgilendirdiklerini dile getiren Erkanlı, şu bilgileri verdi:

“Her kontrole geldiğinde hastamızı nakile biraz daha yakınlaştırdık. Sosyal, psikolojik ve tıbbi bilgilendirmesine çok özen gösterildi. Moral ve motivasyon özellikle kalp hastaları için hayati önem arz ediyor. Organ koordinasyonu çok önemliydi. Hasarsız ve tüm şartlara uygun şekilde kalbi hastaneye getirdik. Ameliyat öncesi 4 kişilik bir ekip yeni kalbi almaya gitti. 5 kişilik bir ekip ise Medipol’de hazır bekliyordu.

Ameliyatta kalbi alarak yeni kalbi taktık. Bu sürecin çok hızlı olması gerekiyordu. Kalp takılması için zamanla yarıştık ve tekrar kalbin atması sağlandı. Ameliyat tekniği çok doğru uygulandı ve yeni kalp çok hızlı takıldı. Yoğun bakımda 15 gün kalan hastamızı sonrasında servise çıkardık. Bizi bekleyen riskler vardı. Organı vucüt kabul etmeyebilirdi. Ama bağışıklık sistemini baskılayıcı tedaviler ve tetkikler ile hastamızı kontrol altında tuttuk. Şu an durumu çok iyi.”

Kalp Nakli Hastası Sinan Çelik, “Ben yürüyemiyordum, koşamıyordum, okula gidemiyordum. Yaşıtlarım gibi yaşayamıyordum. Nefes alamıyor ve yemek yiyemiyordum, kişisel ihtiyaçlarımı kendim göremiyordum. 35 kiloya kadar düştüm. Şu an çok iyi hissediyordum ve yüzüm gülüyor. Şimdi yürüyebiliyorum ve nefes alabiliyorum. Bu hastane koridorunda en az 6 tur atabiliyorum. Ben başardım. Çok mutluyum. Bu bana bayram hediyesi oldu.” dedi. Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.