Ana sayfa Yaşam 7’den 70’e İngilizce kursuna gidiyorlar

7’den 70’e İngilizce kursuna gidiyorlar

129
0

Kars’ın Akyaka ilçesindeki köyde “Yeter ki toplum öğrensin” sloganıyla kurs açan üniversite öğrencisi Ömer Aykut, köyde neredeyse 7’den 70’e herkese İngilizce öğretiyor.

Atatürk Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Ömer Aykut, yaz tatillerinde memleketi Duraklı köyünde yaşayanlara ücretsiz İngilizce öğretmek istediğini köy muhtarına iletti.

Muhtarın girişimleriyle yazın kapalı olan köy okulunu açtırarak “Yeter ki toplum öğrensin” sloganı ile kurs düzenleyen Aykut, çocukken merak sararak öğrendiği İngilizceyi köyünde oturanlara da öğretmeye başladı.

Önce ilkokul öğrencileri ve köydeki gençlerin ilgi gösterdiği kursa bir süre sonra “Okumanın yaşı yok” diyen yaşlılar da katıldı.

Renkli anların yaşandığı kursa, torunları ile okula gelen yaşlılardan gençlere her yaş grubundan katılım oluyor.

Aykut, talebin yoğunlaşması üzerine sabah çocuklara, öğle vakti yaşlılara, akşam ise gençlere İngilizce dersi veriyor.

İngilizce kursunu başlatan Ömer Aykut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukken İngilizceyi öğrenemeyeceğini düşünerek hiç sevmediğini ancak zamanla korkusunu yenerek sevmeye başladığını ve İngilizce öğrenmek için kendi imkanlarıyla çaba harcadığını söyledi.

İngilizcenin kolay dil olduğunu ifade eden Aykut, “Köyde ‘Yeter ki toplum öğrensin’ sloganıyla İngilizce kursu açtım. İlk zamanlarda kursta çocuk grubuna İngilizce öğretirken yetişkinlerden de talep oldu. Yaşlı kadınlardan müthiş ilgi oldu ve ‘Öğrenmenin yaşı olmaz’ diyerek kursa başlamak istediler.” dedi.

Kursiyerler kursu bir gün bile aksatmıyor

Aykut, şöyle devam etti:

“Köydeki yaşlılar gelip, ‘Madem böyle kurs var, çocuklar ve gençler öğreniyor, neden biz de öğrenmeyelim’ diyerek kursa katılım sağladılar. Bir gün bile aksatmadan kursu yürüttüler. Niçin öğrenmek istiyorsunuz? diye sorduklarımız da ‘Çocuklarımız, torunlarımız İngilizce öğreniyor, evde ödev yaparken bir şeye takıldıklarında bize sorduklarında yabancı kalıyorduk. En azından onlara yardımcı oluruz. Zamanında okuyamadık, içimizde kaldı, biz de şimdi öğrenelim’ dediler. Ben de ‘Yeter ki toplum öğrensin’ diyerek onlara İngilizce öğretmeye başladım.” 

“Dil öğrenen çocuğuna, torununa destek olur”

Köylülerden 71 yaşındaki Kızbez Yıldız da şöyle konuştu:

“Buraya İngilizceyi öğrenmek için geldim. Bir dil bir insandır. İstiyorum ki köyümüzde İngilizce öğrenmeyen kalmasın. Öğrenmenin yaşı yok, herkes gelip bir şeyler öğrensin, bilmenin zararı olmaz. Dil öğrenen çocuğuna, torununa destek olur. Ben ilkokul mezunuyum, eskiden imkanımız yoktu, okuyamadık. Okusak daha faydalı insanlar olurduk ama okuyamadık. Şimdi imkan var herkes İngilizce, Almanca öğrensin. Köyde böyle güzel bir hocamız var, ona çok teşekkür ediyorum.”Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.