Ana sayfa Dünya Tunus’ta cumhurbaşkanı adayı Nebil el-Karvi aleyhine dava

Tunus’ta cumhurbaşkanı adayı Nebil el-Karvi aleyhine dava

75
0

Demokratik Akım Partisi‘nden yapılan yazılı açıklamaya göre, “ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşme ayarlaması için eski bir İsrail istihbarat subayı tarafından yönetilen Kanadalı bir reklam şirketiyle 1 milyon dolarlık anlaşma imzaladığı” iddiasıyla cumhurbaşkanı adayı Nebil el-Karvi aleyhine dava açıldı. 

Açıklamada, Karvi’nin söz konusu şirketle imzaladığı anlaşma metinlerinin, ABD Adalet Bakanlığı sitesinde yayınlandığı belirtildi. Kanadalı şirketin müdürü Ari Ben-Menashe, İsrail’de eski istihbarat subayı ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun eski istihbarat danışmanı ve silah tüccarı olarak biliniyor.

Anlaşmaya göre, Ari Ben-Menashe, halen hapiste olup cumhurbaşkanı seçimlerine girmeye hak kazanan Karvi’ye, Trump ve Putin’le görüşme ayarlayacak. Trump ve Putin’den seçimler için destek isteyecek Karvi, bu hizmet karşılığında şirkete 1 milyon dolar ödeyecek.

Karvi’nin liderliğindeki Tunus’un Kalbi Partisi iddiaları yalanlarken suçlamaların, seçimleri etkilemek amacıyla yapıldığı vurgulandı. Gerçek olmayan belgelerin, bilgisayar ortamında hazırlandığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan medya patronu Nebil el-Karvi, 23 Ağustos’ta yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmıştı. Seçim kampanyasını cezaevinden yöneten Karvi, 17 Eylül’de yapılan seçimlerde birinci sıradaki Kays Said’in ardından en çok oyu alarak ikinci tura katılmaya hak kazanmıştı.

Tunus’ta 6 Ekim’de yapılacak parlamento seçimlerinin ardından 13 Ekim’de cumhurbaşkanı seçimleri yapılacak.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.